Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.
Povoliť Odmietnuť Upraviť
Jazyková verzia: SK

Základné informácie o meste Strážske

Počtom obyvateľov neveľké mesto  v okrese Michalovce poskytuje životný priestor pre 4451 obyvateľov. Strážske leží v laboreckom výbežku Východoslovenskej nížiny, v nadmorskej výške okolo 133 m s rozlohou 24, 77 km2. Hoci administratívne v súčasnosti patrí do okresu Michalovce, historicky leží v regióne Horný Zemplín. Mestom tečie rieka Laborec.
Mesto je vybavené inžinierskymi sieťami s 32ulicami. Postupne boli zrekonštruované mnohé objekty v meste.

V meste je obvodné zdravotné stredisko, Domov sociálnych služieb - Harmonia a Domov sociálnych služieb – Lidwina. Priestor na rôzne vystúpenia a koncerty poskytuje Mestská kultúrna sála, ktorá bola zrekonštruovaná v roku 2015.

Zo športových zariadení má mesto futbalový štadión s atletickou dráhou, tenisové kurty, kolkáreň, telocvičňu, letné kúpalisko i športovú halu, ktorá je na SOŠ. V roku 2009 bolo postavené detské ihrisko, ktoré slúži nielen deťom, ale aj dospelým či seniorom. Ubytovacie zariadenia v meste poskytuje Penzión Vážka v Krivošťanoch a ubytovňa Bahamy. Mesto má autobusovú i železničnú stanicu.

V súčasnosti je v meste materská škola, základná škola, základná umelecká škola, centrum voľného času a stredná odborná škola.

Od 50.  r. 20. stor. základom hospodárskeho života mesta je chemický závod Chemko, ktorý je dnes rozdelený na viac právnych subjektov. Ďalšie podnikateľské subjekty v meste a v areáli Chemka sú firmy so zameraním na výrobu lepidiel, komplexné dodávky v oblasti automatizácie technologických procesov, projektovo-inžinierska činnosť pre občianske a priemyselné stavby a potravinárstvo.

V meste sú 4 sakrálne stavby: Rímskokatolícky kostol Nanebovstúpenia Pána, Kostol sv. Jána Nepomúckeho v Krivošťanoch, Gréckokatolícky chrám Pánovho nanebovstúpenia a Pravoslávny chrám Nanebovstúpenia Isusa Christa a sv. Nikolaja Divotvorcu.

V Strážskom boli postavené 4 pomníky venované padlým hrdinom 1. a 2 sv. vojny. Nachádzajú sa tu tri Národné kultúrne pamiatky- Rímskokatolícky kostol Nanebovstúpenia Pána, Rímskokatolícka fara a Pomník padlým hrdinom 1. sv. vojny na cintoríne.

V roku 2009 bola ukončená aj rekonštrukcia Domu kultúry, kde sídli základná umelecká škola, centrum voľného času, mestská knižnica, referát kultúry a športu mestského úradu a kancelária terénnych sociálnych pracovníkov.

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage