Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.
Povoliť Odmietnuť Upraviť
Jazyková verzia: SK

Kultúra a šport v meste

Pri referáte kultúry a športu MsÚ pracujú záujmové krúžky, ktoré sú určené prevažne pre dospelých s cieľom efektívneho využívania voľného času.

Spevácky zbor Rozkvet – bol založený v roku 1975 a pôsobí v meste už viac ako 40 rokov. Dlhoročnou vedúcou bola Mgr. Anna Makuchová. Akordeónom zbor sprevádzal Gabriel Uličný. Zbor od septembra 2018 umelecky vedie PhDr. Slávka Rudačková, PhD.

Spevácka skupina Gaštanka – vznikla v roku 1991. Vedúcimi skupiny sú manželia Peter a Anna Schudichoví. Skupina vystupuje na rôznych podujatiach v meste, okolí i v zahraničí.

Folklórny súbor Strážčan - mladý kolektív sa tvoril ešte v roku 1956. V roku 2015 sa súbor obnovil a umeleckým vedúcim je Viktor Ťasko. Súbor aktuálne pozostáva prevažne z dievčenskej zložky.

Krúžok poézie a prózy Zrkadlenie – má v repertoári zastúpenú tvorbu nielen slovenských básnikov, ale i svetových. Krúžok vedie organizačne a odborne Gabriela Grmolcová. Vznikol pred viac ako 48 rokmi.

Krúžok paličkovania Pavučinka – vznikol v roku 2003, dlhoročnou vedúcou bola Mária Tóthová. V súčasnosti krúžok vedie Anna Gajdošová. Jeho členky organizujú výstavy hotových čipiek, obrázkov, šperkov, a pod. Spolupracujú s CVČ, DSS Harmónia a DSS Lidwina.

Klub dôchodcov – je záujmové zariadenie pre seniorov, ktoré zriadilo mesto. Pracuje pri referáte sociálnych vecí a rodiny MsÚ. V klube sa vytvárajú podmienky na záujmovú, kultúrnu činnosť, na udržiavanie fyzickej a psychickej aktivity občanov v dôchodkovom veku. Vedúcou klubu je Mária Žaková.

V meste pôsobia aj spoločenské organizácie. Niektoré sú spolufinancované z dotácií z rozpočtu mesta. 

Základná organizácia Únie žien Slovenska Strážske – organizácia rozvíja vlastenecké cítenie žien, úctu ku kultúrnemu dedičstvu a ľudovým tradíciám. Pravidelne sa zúčastňuje Vansovej Lomničky, zameriava sa na dodržiavanie všetkých práv žien, detí a rodiny. Predsedníčkou ZO je Anna Zabloudilová. 

Miestny spolok Slovenský červený kríž Strážske – obnovil svoju činnosť v roku 2000. Jeho prvou predsedníčkou bola Bc. Danka Poprendová, od roku 2013 spolok vedie Mária Kudelčíková. Úlohou spolku je získavanie prvodarcov, organizovanie Farskej kvapky krvi, zber ošatenia pre neziskové organizácie, sociálne slabé rodiny a pod.

Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov – je mimovládna nezávislá demokratická  organizácia, združujúca občanov SR a účastníkov boja za národné oslobodenie a proti fašizmu, za demokraciu a sociálnu spravodlivosť. Predsedníčkou je Anna Zabloudilová. Viac na https://szpb-zo-strazske.webnode.sk/.

Základná organizácia Slovenského zväzu chovateľov Strážske – začala písať svoju históriu v roku 1963. Predsedom organizácie je v súčasnosti Milan Mikolaj, pod jeho vedením každý rok chovatelia usporadúvajú Zemplínsku výstavu drobných zvierat, ktorá sa teší veľkej obľube.

Športové kluby v meste spolufinancované z dotácií z rozpočtu mesta

Športový klub Strážske – futbalový oddiel – začiatky futbalu siahajú do roku 1920, keď bol založený prvý športový klub. Oddiel súčasne hrá v IV. lige – skupiny Juh. Okrem A – mužstva, B – mužstva má oddiel aj mužstvá dorastencov a žiakov. Predsedom klubu je Ing. Ján Rohaľ.

Volejbalový klub – v meste hrá od roku 1954. V súčasnosti má klub 24 členov, jeho predsedom je Štefan Bočko. Družstvo aktuálne hrá druhú ligu, oblasť Východ, pod trénerským vedením Ing. Milana Varša.  Volejbalový klub pravidelne ogranizuje Turnaj o pohár primátora mesta v halovom volejbale, turnaj série „A“ Majstrovstiev Slovenska v plážovom volejbale mužov a žien.

Mestský bežecký oddiel – založil v roku 1995 vtedajší primátor mesta Strážske Jozef Lipovský so svojim synom Vladislavom Lipovským a Jánom Demčákom. MBO každoročne v meste organizuje Beh na Krivošťanku, Laboreckú desiatku a Beh oslobodenia. Predsedom oddielu je Vladislav Lipovský.

Oddiel kulturistiky a silového trojboja – jeho história siaha do roku 1967. V roku 2005 sa zmenilo na občianske združenie pod súčasným názvom. Venujú sa najmä silovému trojboju, kde v mládežníckych kategóriách majú viacero majstrov SR a medailistov či účastníkov najvyšších svetových súťaží. Predsedom oddielu je Štefan Román.

Športový kolkársky klub NAVIC – bol založený v roku 1994 a vedie ho Ing. Eva Búciová. V súčasnosti je účasť vo vyšších súťažiach limitovaná nielen typom kolkárne, ale aj zastaraným a zhoršeným stavom technického zariadenia.

Občianske združenie kolkárov a rekreačných športovcov – vzniklo v roku 2004, organizačne zabezpečuje niekoľko športových podujatí pod vedením Mariána Konečného.

Klub slovenských turistov Chemko Strážske – za začiatok organizovanej turistiky v Strážskom sa považuje rok 1962. Eva Michlovičová je jeho súčasnou predsedníčkou, ktorá v spolupráci s ďalšími členmi organizuje pestré a zaujímavé podujatia nielen v našom regióne.

Tanečný aerobik – vznikol v roku 2010 pod vedením Jany Balickej. Poskytuje pestrú ponuku športových aktivít ako aerobik, pilates, zumbu,... Občianske združenie pravidelne v meste organizuje športové podujatia – zumba párty, jóga a iné...

Slovenský rybársky zväz - korene organizovaného rybárstva v Strážskom siahajú až do roku 1939. Jej súčasným predsedom je Ján Sisák, ktorý spolu s ostatnými členmi organizujú členské schôdze, brigádyna Laborci i v meste a usporadúvajú rôzne preteky na rieke Laborec (napr. Memoriál Mareka Ohradzanského).

Tenisový klub – bol založený v roku 2002 na ustanovujúcej členskej schôdzi v Strážskom. Predsedom klubu je Ing. Ján Kiselovič.

MMA – Crossfit – v meste oficiálne pôsobí od roku 2017, hoci sa jeho členovia stretávali už skôr. V súčasnosti pôsobia v zrekonštruovaných priestoroch bývalého A- klubu. Štatutárom združenia je Matúš Mihaľo. Tréningy pre mužov i ženy odborne vedie Misha Pokrivchak.

Kontakt:
tel.: 056 649 12 43
e-mail: kultura@strazske.sk
Jún 2024
PoUtStŠtPiSoNe
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Kultúrne a športové a iné podujatia v meste (Zobraziť kalendár)