Zatvoriť Táto webová stránka používa cookies. Zatvorením tohto oznámenia alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies.
Jazyková verzia: SK

Vo voľnom čase s folklórom v srdci

Minulosť a ľudové tradície sú bezodnou studnicou krásy a múdrosti. Generácie nám ju zanechali v piesňach, tancoch i v nárečí. Ich dedičstvo je možné zasievať do sŕdc detí hlavne vo folklórnych súboroch. Výnimkou nie je ani ten náš -Strážčanik, ktorý počas stražčanských jarmočných dni oslávil 10. výročie novodobej histórie galaprogramom Vo voľnom čase s folklórom v srdci. Za doprovodu ľudovej hudby Jurošík uviedol  najúspešnejšie choreografie z celého obdobia svojho pôsobenia, ako sú : Polka tanec s čardášom  z Budkoviec, Fľaškový zo Zámutova, Sarka zo Strážskeho, Bašistovská z Raslavíc, Ľapkaná, schádzaná, čerjaná z Hanušovce n/T, Šaffov tanec -Dlhé Klčovo, Hra na chrobáky a stonožku z obce  Stanča, Karička a čardáš z Budkoviec. Piesňami zo Zemplína sa predstavila  aj mladá talentovaná speváčka Monika Garlathyová.
Spolu s našim súborom vystúpili aj hosťujúce detské folklórne súbory z rôznych regiónov, aby priblížili pestrosť a rozmanitosť zvykov na našom krásnom rodnom Slovensku- DFS Maguráčik z Kežmarku a Raslavičanik z Raslavíc. Program sa prelínal humorným pásmom „ujca a cetky“ v podaní vedúcich a členov záujmových útvarov CVČ. Vo vyše dvojhodinovom  programe sa prestavilo 113 mladých tanečníkov. Záverečný nástup  všetkých súborov bol sprevádzaný obrovskou energiou a šťastím.
Počas slávnostného galaprogramu vystúpil tiež primátor mesta Ing.Vladimír Dunajčák, ktorý odovzdal pamätné plakety CVČ Strážske za dlhoročnú pedagogickú činnosť v oblasti zachovávania ľudových tradícií, reprezentáciu mesta Strážske doma i v zahraničí a umeleckému vedúcemu  Ing. Martinovi Ťaskovi za prácu s deťmi a mládežou DFS Stražčanik, šírenie a  popularizáciu tradičného ľudového  tanca v meste. Poďakoval tiež všetkým mladým folkloristom formou obrovskej torty v tvare klobúka a zástery – vernej kópie ich kroja.
Pri príležitosti výročia DFS bol vydaný bulletín  vypovedajúci o rôznorodej činnosti súboru v závere ktorého sa uvádza: „Zo strany vedenia CVČ bude mať súbor aj v budúcnosti trvalú podporu, tak ako doposiaľ. O to viac, že práve vďaka takým úžasným mladým ľuďom, akých máme v Stražčaniku sa nesie dobrý chýr o našom CVČ a meste Strážske ďaleko za hranice Slovenska. Tešíme sa z ich úspechov, robia nám život krajším, sú to naše poklady, vážme si ich a nešetrime potleskom nikde, kdekoľvek budú tancovať.
Spoločne si prajeme, aby nasledujúce roky boli ešte krajšie a úspešnejšie. Za podporu našej činnosti ďakujeme zriaďovateľovi CVČ – Mestu Strážske, rodičom za to, že vytrvali v podpore svojich ratolestí a umožnili im  túto činnosť rozvíjať, sponzorom a všetkým, ktorí sa pričinili o to, že súbor máme v dnešnej podobe“

Mgr. Marta Kordeľová

Podujatie podporili:
Mesto Strážske, Diakol Strážske s.r.o, Strechstav Martin Zeleňák, Proservis Strážske s.r.o, Zuzana Semková – LAVAZU, DUDISTER Dušan Tomek – autodoprava, Hostinec ŠPORT, Ján Lukačko, Solárium Strážske, Reštaurácia AZTÉKA, SEM a TAM, s.r.o  Imrich Meňovčík, Readymade Pro, s.r.o.,Mgr. Pavol Matis,Auto - šofér Strážske, AROKO, s.r.o., Park Pub,  Baffone Family Restaurant, CIPISEK, s.r.o., Syráreň Bel Slovensko a.s.,Pekáreň ILaS, Renáta Pavelková, Cukráreň Vintage Emily, Supermarket TESCO Strážske, Kvetinárstvo Q-tina, OZ Podoby Zemplína.

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage