Udržateľný štart do nového školského roka – viete, ako správne triediť obaly zo školských potrieb?
Začiatok školského roka pre deti znamená nový kolotoč úloh a povinností. Rodičia ho majú poväčšine spojený s nákupom školských potrieb, ktoré budú v novom ročníku ich ratolesti potrebovať. Od zošitov, písacích potrieb až po gumy, strúhadlá, pravítka či ďalšie pomôcky. Tento štart so sebou prináša aj množstvo odpadu, najmä z obalov, v ktorých sú školské potreby balené. Na dôležitosť správneho triedenia týchto pomôcok a obalov z nich – nielen na začiatku, ale počas celého školského roka, upozorňuje organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK.
Koľko stojí výbava školáka?
Začiatkom školského roka majú rodičia pomerne vysoké výdavky spojené s nákupom školských potrieb. Odhaduje sa, že investícia do školskej výbavy je v priemere 50 eur, pričom do týchto výdavkov nie je zarátaný nákup školskej tašky. V prípade prvákov a prváčok môže byť táto investícia ešte o niečo vyššia. Netreba však zabúdať na to, že začiatok nového školského roka nemusí automaticky znamenať aj všetko nové. Pomôcky a potreby, ktoré sú ešte vhodné, je treba užívať dovtedy, kým plnia svoj účel. Má to význam nielen v ekonomickej, ale aj environmentálnej rovine.
Dominuje plast a papier
Takmer všetky školské pomôcky sú balené do obalov – najčastejšie plastových alebo papierových, ktoré plnia ochrannú funkciu. Ak už spomínané pomôcky nakúpime, je dôležité, aby boli obaly z nich po rozbalení správne vytriedené. Plastové obaly, v ktorých sú balené fixky, pravítka alebo strúhadlá, ale aj zničené obaly na zošity, patria do žltých nádob na plastový odpad. Papierové obaly, ako sú obaly od niektorých výtvarných pomôcok či farebných papierov, patria do modrých kontajnerov. Množstvo produktov je balených do kombinácie viacerých obalov – primárne do kombinácie papierových a plastových obalov – tie potom treba vytriediť každé zvlášť.
„Správne triedenie odpadu je prvým krokom k efektívnej recyklácii. Je dôležité, aby rodičia a aj ich deti pochopili, že všetky obaly zo školských potrieb treba správne vytriediť a všetko, čo sa od seba dá oddeliť, treba vytriediť samostatne,“ vysvetľuje Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie ENVI - PAK a pokračuje: „Nielen obaly zo školských pomôcok, ale aj samotné školské pomôcky sa stávajú odpadom v tom okamihu, ako nám doslúžia. Napríklad zlomené pravítko, ktoré sa už nedá použiť, treba vyhodiť do plastov. Zapísané zošity, ktoré už nepotrebujeme, by mali byť vytriedené do nádoby na papier. Vypísané fixky, nefunkčné gumy, tuhy z pera alebo ceruzky, s ktorými sa už nedá kresliť, sa vytriediť nedajú, preto patria do čierneho kontajnera na zmesový odpad.“
Naučme deti triediť odpad už v útlom veku
Výchova k ekologickému správaniu by mala začať už v detstve. Je dôležité, aby aj deti pochopili význam triedenia odpadu. ENVI - PAK dlhodobo podporuje vzdelávanie v tejto oblasti a organizuje rôzne kampane a aktivity pre školy, kde deti motivujú k zodpovednému environmentálnemu správaniu.
„Nie nadarmo sa vraví, že deti sú naša budúcnosť, a preto je nevyhnutné, aby sme im ukázali správny prístup k ochrane planéty. Triedenie odpadu je jednoduchý, ale veľmi dôležitý krok, s ktorým môže začať každý, nech je to škôlkar, školák alebo dospelý. A dospelí by mali dbať na to, aby deti pochopili dôležitosť triedenia už v útlom veku,“ uzatvára Katarína Kretter.
Plagát na stiahnutie: Ako správne vytriediť obaly zo školských potrieb