Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.
Povoliť Odmietnuť Upraviť
Jazyková verzia: SK

Šetriť životné prostredie môžeme aj v práci

O dôsledkoch klimatickej zmeny a znečistení životného prostredia existuje množstvo informácií, faktov či teórií. Každý, koho táto téma trápi a cíti potrebu zapojiť sa a niečo zmysluplné podniknúť, má rôzne možnosti. Svoje peňaženky prirodzene šetríme doma. Zbytočne nesvietime, neplytváme vodou, triedime odpad. Šetriť životné prostredie však môžeme aj mimo svoj domov.

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako môže každý z nás prispieť k ochrane životného prostredia bez výrazného obmedzenia vlastného komfortu.

Ako eliminovať našu uhlíkovú stopu v práci

Na chodbách aj v kanceláriách môžeme rozmiestniť koše na triedený zber – sklo, papier, plasty, prípadne pridať zbernú nádobu na opotrebované batérie a nespotrebované lieky. Na zvyšky jedál, ktoré v priebehu dňa na pracovisku skonzumujeme, môžeme zabezpečiť elektrický kompostér (aj pre tepelne upravené a živočíšne zvyšky jedál). V elektrickom kompostéri sa kuchynský odpad v priebehu 24 hodín premení na kvalitný a nezávadný substrát.

Šetriť životné prostredie môžeme tiež tlačou na recyklovaný kancelársky papier, minimalizáciou využívania tlačiarne napríklad aj prechodom na elektronický systém fakturácie. V tlačiarni je možné si nastaviť obojstrannú nefarebnú tlač dokumentov, na ktoré budeme využívať centralizovanú tlačiareň pre všetkých interných zamestnancov.

 

Šetrenie vodou a energiami nielen doma

Šetriť vodou dokážeme nainštalovaním úsporných dvojitých splachovacích zariadení, ako aj výmenou umývania riadu pod tečúcou vodou za umývačku, ktorú zapneme až po jej maximálnom naplnení. Pri kúpe spotrebiča prihliadame na jeho energetickú triedu, ktorá zaručuje maximálnu úsporu energie pri jej používaní. Príroda sa nám poďakuje aj pri minimalizácii nákupu balenej vody, ktorú vieme na väčšine miest a obcí na Slovensku plnohodnotne nahradiť kvalitnou pitnou vodou z vodovodu. Ani pracovné návštevy neurazíme džbánom čerstvej vody z vodovodu s citrónom dozdobenú lístkami čerstvej mäty či medovky. Ekologický alebo opakovane použiteľný riad je nesporne lepšia voľba ako jednorazový.

 

Dôležitá je motivácia

Zamestnanci úradu či firiem určite ocenia iniciatívy s ekologickým obsahom. K najznámejším patria v súčasnosti dobrovoľnícke podujatia ako Naše mesto či Upracme si Slovensko, menších regionálnych je však omnoho viac. K zorganizovaniu vlastného eko podujatia zameraného na vyčistenie zvolenej lokality a k zaradeniu sa medzi bojovníkov proti odpadu vám pomôže usmernenie na stránke vezmisi.ma. Ak aktívnych zamestnancov za účasť ešte aj odmeníte nejakou milou pozornosťou, napríklad ekologickým darčekom, bude to motivácia navyše. V prípade, že sme s eko aktivitami v organizácii len na začiatku, môžeme ich odštartovať krátkym školením s interaktívnymi eko aktivitami, aké sa nachádzajú aj na stránke triedime.sk. Dobrou pomôckou sú tiež krátke videá, Čo kam patrí, s návodom na správne triedenie najmä problematického odpadu či ENVI-casty so zaujímavými ľuďmi na ekologické témy priateľské k životnému prostrediu.

 

V organizáciách je už dnes štandardom environmentálny obsah pri budovaní modernej značky. Tvoríme ho všetci programovo alebo spontánne. Keď sa stanú minimálne vyššie uvedené tipy prirodzenou súčasťou nášho správania, bude to skvelý signál, že smerujeme k lepším časom.

 

Dokument na stiahnutie: Prístup k ŽP