Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.
Povoliť Odmietnuť Upraviť
Jazyková verzia: SK

4 základné zásady kompostovania

Pri kompostovaní v akomkoľvek kompostéri platia jednoduché pravidlá. Ich dodržaním vytvoríte kvalitný kompost bez starostí. Vyhnete sa zápachu, hnilobe či nežiaducim návštevníkom v komposte.

  1. Veľkosť materiálu – ako prst
    Aby sa bioodpad v komopstéri rýchlejšie rozložil, nehnil a nezapáchal je dôležité ho pred kompostovaním zmenšiť. Mal by mať veľkosť maximálne ako palec, približne 5 centimetrov. Preto odporúčame šupky z ovocia a zeleniny už pri čistení krájať na menšie kusy. Suchý materiál, napríklad konáre, môžete naštiepkovať prostredníctvom záhradného štiepkovača. Keďže vzniká hlavne na jar alebo jeseň, uložte ho do vreca v blízkosti kompostéra a pripravte si zásobu na celé obdobie.
  2. Vyvážený pomer materiálov
    Aby kompost nehnil alebo sa v ňom naopak nič nedialo dosiahnete tak, že budete miešať suchý a mokrý materiál. Pokosenú trávu či zvyšky ovocia a zeleniny premiešajte napríklad so štiepkou, suchým lístim, alebo trávu len nechajte preschnúť vedľa kompostéra. Využiť môžete aj rolky z toaletného papiera alebo papierové obaly od vajíčok. Rôznorodá štruktúra navyše umožní lepší prístup vzduchu, čo podporí priebeh kompostovania.
  3. Dostatok vzduchu
    Kompostovanie je proces, pre ktorý je prístup vzduchu nevyhnutný. Väčšina dobrých kompostérov má prevzdušňovacie otvory po celom povrchu a vnútorné rebrovanie. Aby sa však vzduch dostal do všetkých častí kompostu, pri každom pridaní bioodpadu, masu premiešajte. Poslúži vám na to praktický prekopávač. Vďaka tomu dostanete mikroorganizmami zo spodnej časti vyššie a nový bioodpad sa rýchlejšie premení na kvalitný kompost.
  4. Správna vlhkosť
    Ak je obsah kompostéra veľmi vlhký, hnije. To je pre kompostovanie nežiadúci proces. Ak je kompost suchý, rozklad sa zastaví. Pre kompostovanie je vlhkosť dôležitá. Dosiahnete ju práve vyššie spomenutými činnosťami. Správu vlhkosť overíte tak, že z kompostéra vyberiete časť rozloženého materiálu, zovriete v pästi a vznikne vlhká hrudka. Kompost by nemal byť sypký, ani by z neho nemalo tiecť veľa vody.

Dôležité pomôcky pre lepšie výsledky
Už pri vzniku bioodpadu, napríklad v kuchyni, poslúži praktický kôš na bioodpad s kompostovateľnými vreckami. Či už kompostujete alebo sa u vás bioodpad zbiera do nádob a odváža, vďaka týmto pomocníkom bude manipulácia s bioodpadom čistá a hygienická. Košíky s prevetrávacími otvormi prispievajú k presušovaniu bioodpadu, takže sa nemusíte obávať mušiek, zápachu či výluhov. Po naplnení vrecko jednoducho hodíte do kompostéra, kde sa úplne rozloží.