Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.
Povoliť Odmietnuť Upraviť
Jazyková verzia: SK

20 rokov Pavučinky v Strážskom

Dňa 9. októbra sme mali vernisáž pri príležitosti 20. výročia založenia krúžku paličkovania Pavučinka. Pozvanie na toto podujatie prijal predseda Matice slovenskej, Marián Gešper, Martin Hajník, riaditeľka Domu matice slovenskej Michalovce, Karin Obšatníková, lektorky paličkovanej čipky Katarína Kaščáková a Andrea Kanocová, primátor mesta Strážske, Patrik Magdoško, prednostka mesta, Mgr. Mária Hajdučková, a ďalší významní hostia. V úvode vystúpili Gabriela Grmolcová a Dana Mihalčinová, členky krúžku prózy a poézie Zrkadlenie, a spevácka skupina Rozmarín.

V roku 2003, na podnet prednostky mesta Strážske, Margity Šukajlovej, sme mali možnosť zúčastniť sa kurzu paličkovanej čipky pre začiatočníkov. Našou lektorkou bola Katarína Kaščáková. Po úspešnom ukončení kurzu pre začiatočníkov sme absolvovali aj kurz pre pokročilých. Naše začiatky boli náročné, ale postupne sme sa vypracovali, čo vidno aj na našej výstave. Máme za sebou 20 rokov usilovnej práce. Prvou vedúcou krúžku bola Mária Tóthová. Dochádzali k nám ženy z blízkeho okolia – Snina, Humenné, Nižný Hrušov, Michalovce. Po nej prevzala vedenie krúžku Anna Gajdošová. Dvakrát do týždňa sa stretávame pri valci a paličkách, aby sme čarovali s niťami, zdokonaľovali sa a učili sa jedna od druhej. Každý, kto by sa chcel naučiť paličkovať, musí mať v základnej výbave okrem valca, stojana, paličiek, nití a špendlíkov aj veľa, veľa trpezlivosti. Ale je to pre nás relax, oddýchneme si a pri tom tvoríme niečo krásne, čipku ktorá nie je len vec – je to umenie má to dušu, ktorú doňho vkladá každá čipkárka.

Zúčastňujeme sa rôznych výstav v blízkom okolí, no navštevujeme tiež Medzinárodný festival paličkovanej čipky v Rožňave, kde sa stretávame s čipkárkami z Maďarska, Poľska, Česka, Nemecka,  Rumunska, Bulharska, Francúzska a Španielska. Vystavovali sme v Košiciach v Kulturparku na Kukučínovej ulici, pričom sa v krajskom meste zúčastňujeme podujatí, ktoré usporiada Krajská organizácia Únia žien Slovenska či Miestne odbory Matice slovenskej. Naše práce sme vystavovali za hranicami v Poľsku v Lubaczówe. Na záver chcem povedať, že napriek tomu, že remeslo už u nás nemá zlaté dno, tradičné zručnosti ani v modernej dobe nevymreli. Paličkovanie je jedna z najstarších techník ručných prác, ktorá neodmysliteľne patrí ku klasickému ľudovému umeniu. Za organizáciu výstavky patrí poďakovanie vedúcej krúžku, Anne Gajdošovej, a všetkým čo sa podieľali na jej uskutočnení.

Text: Anna Zabloudilová, prispievateľka