Zatvoriť Táto webová stránka používa cookies. Zatvorením tohto oznámenia alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies.
Jazyková verzia: SK

vývoz odpadu

Stav: Odpovedané Kategória: Verejný poriadok
Pridal: Občan Dňa: 09.03.2021 15:09
Priradené pre: admin

Mám otázku ohľadom zvyšovania poplatkov za vývoz komunálneho odpadu. Zaujímalo by ma ako chce mesto motivovať ľudí k tomu aby produkovali menej odpadu a začali separovať. Podľa mňa sa Vám zatiaľ darí ešte aj ten kúsok ľudí ktorí separujú prestať, lebo nemajú dôvod separovať, keďže poplatky sa zvyšujú všetkým rovnako. Ako je možné, že aj keď separujem a kontajner s komunálnym odpadom mám skoro prázdny mám platiť stále viac a viac len kôli tomu lebo niekto na to kašle. Mesto ich v tom ešte podporuje, lebo v čase vývozu odpadu zamestnanci pozbierajú skoro všetko čo je vyložené pri odpadkovych nádobách. Ako je možné, že popri nádobe za ktorú ma domácnosť riadne zaplatené nájdete ešte 3-4 vrecia, ktoré sa tiež zoberú. Prejdite sa niekedy v čase zberu odpadu po meste a uvidíte že vo vreciach, ktoré zoberiete je kopa plastových fliaš, bio odpadu a iných veci ktoré sa majú separovať a vy ich zoberiete. Prečo zamestnanci neoslovia nejaké mestá, dediny kde separovanie funguje a nechajú si poradiť. Spoľahli ste sa iba na to, že chýbajúce financie riešite dvíhaním poplatkov pre všetkých. ( možno návrh na určité riešenie: nechať vyrobiť nálepky v nejakej cene a kto by chcel vyhodiť aj vrecia tak si ich zakupi a nalepi na vrece - inak sa nezoberie.)

Diskusia

Odpoveď samosprávy
Ing. Jozef Fedorko dňa 24.03.2021 07:50

Občania si v prvom rade musia sami uvedomiť, že čím viac odpadu budú mať v nádobe na zmesový komunálny odpad tým vyšší bude zákonný poplatok, ktorý si neurčuje mesto, ale je to environmentálna politika štátu, ktorý chce takto postupne dosiahnuť odklon od skládkovania odpadov.
Keby separácia v meste klesla, tak by poplatky boli ešte vyššie ako sú teraz /podľa princípu, čím menej obec triedi, tým viac platí za skládkovanie/. Za rok 2020 je úroveň vytriedenia 28,28%, čo nás zaradzuje do kategórie zákonného poplatku do Envirofondu až 27€  za tonu odpadu uloženého na skládku. Keď sa nato „vykašleme“ všetci ako píšete tak poplatky podľa vyššie spomínaného princípu budú ešte vyššie, preto tadiaľ cesta nevedie. Výšku poplatku za komunálny odpad zdvíha väčšina miest a obcí na Slovensku. Čo sa týka odpadov uložených mimo bežnej nádoby na zmesový komunálny odpad, MsPS ich zvykne pozbierať z dôvodu zachovania poriadku v okolí stojísk. Keby ich MsPS nevzal zostali by akurát „skrášľovať okolie“.

Pridať príspevok do diskusie

Pridávanie komentárov je uzamknuté