Zatvoriť Táto webová stránka používa cookies. Zatvorením tohto oznámenia alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies.
Jazyková verzia: SK

Oznamy vysielané v mestskom rozhlase dňa 29.10.2020

Oznam č. 1

Testovanie COVID 19

31.10.2020 - 01.11.2020 v čase od 07:00 do 22:00 hod. pričom posledný ster sa bude odoberať o 21.30 hod.

Odberné miesto č. 1:
Kolkáreň pri zimnom štadióne
odporúčané odberné miesto pre obyvateľov ulíc: Mierová 628, Osloboditeľov, Komenského, Jahodná, Ľudovíta Štúra, Kollárová, Fraňa Kráľa, Sama Chalupku, Družstevná 503-504, Pavla Horova,

Odberné miesto č. 2:
Kino (mestská kultúrna sála)
odporúčané odberné miesto pre obyvateľov ulíc: Pod hradom, Okružná, Vihorlatská, Laborecká 306-315, 619-620, Družstevná 481,482,488,489,495,496 Pri Parku, Mierová 2-9, 33

Odberné miesto č. 3:
Stredná odborná škola
odporúčané odberné miesto pre obyvateľov ulíc: Zámočnícka, Nová, Agátová, Brezová, Lipová, Gaštanová, Mierová 10, 87-106, 41, 629-630, 85, 139-142, 144-145,187-198, 226-229, 236-245, 279-285, Obchodná 252-253, 440, Za záhradami, 1. mája, Kasárenská,

Odberné miesto č. 4:
Kultúrno-spoločenský objekt Krivošťany
odporúčané odberné miesto pre obyvateľov ulíc: Krivošťanská, Laborecká 280,281

ČO MUSÍTE VEDIEŤ

Testovanie bude dobrovoľné a budú sa na ňom môcť zúčastniť všetci od desať rokov.
Neodporúča sa len tým, ktorí majú nad 65 rokov a trávia väčšinu času vo svojich domovoch, prípadne všetkým obyvateľom so zníženou mobilitou či zdravotnými obmedzeniami, ktorí sa prirodzene vyhýbajú sociálnemu kontaktu.

Na testovaní sa nezúčastnia klienti domovov sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti v nemocniciach, ktorým bude testovanie vykonané priamo vo svojich zariadeniach.
Testovanie prebehne počas dvoch víkendov po sebe. Odporúča sa absolvovať obe testovania. Medzi testovaniami – rovnako ako teraz – sa odporúča eliminovať stretávanie na nevyhnutné minimum a dodržiavať schválené epidemiologické opatrenia.
Kde to bude možné, bude testovanie prebiehať vo vonkajšom prostredí. Postup odberov bude jednosmerný, aby sa znížil počet osôb na jednom mieste. Testovanie prebehne za prísnych epidemiologických opatrení, miestnosti budú dezinfikované.
Na poriadok a dodržiavanie pravidiel bude dohliadať prítomný príslušník Policajného zboru SR a Ozbrojených síl SR.

Testujúci personál bude vopred testovaný. Vzorky potrebné pre testovanie bude odoberať len zdravotnícky personál.
Vzorky budú bezpečne zlikvidované.

Test môžete absolvovať na ľubovoľnom odbernom mieste v čase 07:00 do 22:00 hod. pričom posledný ster sa bude odoberať o 21.30 hod. , nemusíte sa vracať do miesta trvalého bydliska. Prosíme Vás však, aby ste prioritne využívali odberné miesta zriadené vo Vašom meste alebo obci.

Slovákom, ktorí žijú v zahraničí, neodporúčame cestovať na Slovensko kvôli plošnému testovaniu. Vzťahujú sa na nich podmienky platné od 1. októbra 2020 uverejnené na stránke Ministerstva zdravotníctva SR na korona.gov.sk, ktoré určujú podmienky pri návrate z bezpečných a menej bezpečných krajín.

Ak máte záujem vypomôcť ako zdravotnícky personál alebo dobrovoľník, registrujte sa na portáli Ministerstva zdravotníctva SR na korona.gov.sk.
V prípade, že viete odberné miesta podporiť materiálne (stany, ionizátory, germicídne žiariče, ochranné a dezinfekčné prostriedky, vonkajšie ohrievače a ďalšie), kontaktujte priamo lokálnu samosprávu.

POSTUP TESTOVANIA NA ODBERNOM MIESTE:
Po vstupe do odberného miesta si vydezinfikujte ruky. Dezinfekčné prostriedky budú na mieste k dispozícii.

ADMINISTRATÍVA
Následne Vás čakajú jednoduché administratívne úkony – určenému pracovníkovi sa preukážete občianskym preukazom, pracovník vyplní formulár.
Po registrácii dostanete pridelené číslo a vreckovku.

ODBER
Zdravotníkovi odovzdáte pridelené číslo.
Zdravotník Vás vyzve na odkrytie nosa a následne odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou.
Po ukončení odberu si nasadíte rúško.

ČAKANIE NA VÝSLEDKY
Na výsledky počkáte vo vyhradenom, vydezinfikovanom priestore.

ODOVZDANIE VÝSLEDKOV
Zdravotník Vás privolá podľa prideleného čísla k pracovisku.

Opäť predložíte zdravotníkovi občiansky preukaz.
Zdravotník vypíše certifikát, kde vyznačí výsledok Vášho testu.
Zdravotník Vám odovzdá certifikát v zatvorenej obálke, kde bude poučenie, čo robiť v prípade negatívneho a pozitívneho výsledku.
Odchádzate z odberného miesta.
Odporúčame zúčastniť sa aj na druhom kole celoplošného testovania.