Cluster ensemble: PIANO2 - Komentovaný koncert

Základná umelecká škola, koncertná sála 27. november 2018 11.00 hod.

Recitál Piano2 pre dva klavíry v podaní Cluster ensemble je atlasom rôznych kompozičných pohľadov na klavírnu hudbu za ostatných 60 rokov. Jeho dramaturgia sa priamo či nepriamo nesie v duchu konfrontácie minimalizmu a indeterminizmu, pričom vedľa seba stoja diela amerických a slovenských skladateľov.

Skladba Piano Phase Steve Reicha patrí snáď k najznámejším dielam autora a minimalistickej hudby vôbec. Always Daniela Mateja je významne ovplyvnená ideami minimal music a princípmi repetitívnosti. A hoci Feldmanova Intermission No. 6 sa pohybuje na hranici experimentu s indeterministickými postupmi, je zároveň ilustráciou využitia redukovaného hudobného materiálu v záujme statickosti a meditatívnosti hudobnej kompozície. Súčasťou programu Piano2 je aj premiéra novej skladby jednej z výrazných osobností súčasnej slovenskej hudobnej scény, Petra Machajdíka, ktorá vznikla špeciálne na objednávku Cluster ensemble.

Názov projektu v sebe skrýva informáciu, že ide o dvojklavírny koncert, no možno v ňom vidieť aj odkaz na zvukovú estetiku jedného zo skladateľov zastúpených v programe – Mortona Feldmana, ktorého dynamický výraz sa pohybuje v extrémne nízkych hodnotách. Recitál je doplnený o diskusiu s interpretmi k uvedeným dielam a k téme súčasnej hudby celkovo. 

O Cluster ensemble
Interdisciplinárna umelecká skupina Cluster ensemble vznikla v roku 2009 okolo kľúčovej postavy slovenského hudobníka Ivana Šillera. Všetko sa začalo slovenskou premiérou skladby Six Pianos od Steva Reicha v jednom z bratislavských obchodov s klavírmi. Voľné zoskupenie hosťujúcich umelcov sústredených okolo umeleckej dvojice Ivan Šiller a Fero Király odvtedy pravidelne koncertuje na domácich a zahraničných pódiách.

Súbor sa venuje predovšetkým interpretácii diel súčasných skladateľov a hudobných osobností 20. storočia, autorským projektom posúvajúcim hranice umeleckej interpretácie a edukačným projektom. Do dnešného dňa so súborom spolupracovalo takmer päťdesiat hudobníkov, tanečníkov, výtvarníkov a ďalších umelcov z Európy a USA.

Debutový album Cluster ensemble Plays Philip Glass vyšiel v júni 2016 slovenskom vydavateľstve Hevhetia a americkom vydavateľstve Orange Mountain Music. V roku 2018 súbor odohral medzinárodné turné vo Viedni, Prahe a v New Yorku.

Program:
Peter Machajdík – It’s Not The Mist (2018) 
Morton Feldman – Intermission No. 6 (1953)
Daniel Matej – Always (1988) 
Steve Reich – Piano Phase (1967)

Účinkujú:
Ivan Šiller – klavír
Fero Király – klavír

Projekt Cluster ensemble z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
S finančnou podporou Hudobného fondu, Ars Bratislavensis, SOZA